Zájezd sboru GAUDIUM PRAHA se uskutečnil na pozvání k vystoupení
na sjezdu rotariánů a ke sboru KOR KOSELIG ve městě Langesund.
Pondělí 11.9. 2000, ve 20:15
Odjezd z Prahy autobusem pana Voříška přes Cínovec, Drážďany a kolem Berlína. Jela s námi jenom Zdena, Vláďa zůstal v Praze. Na hranicích v Cínovci důkladná kontrola – všechny pasy do počítače.
Úterý 12.9.
Ráno jsme se probudili v autobusu u Hamburku, v 11.30 jsme se zastavili na 90 minut v nejstarším dánském městě Ribe. Do velkého románsko-gotického kostela byl vstup pro člena skupiny 7 DK. Mnoho starých hrázděných domů, na pahorku obklopeném vodním příkopem socha královny Dagmar. Od 13 do 14 h přejezd do Vejle, tam hned zkouška v novogotickém kostele sv. Jana, pak svačina v sousedním společenském středisku (výborné koláče), ubytování ve skautském baráku za městem, večeře – švédský stůl v bufetu velkého obchodu s obleky, pak zkouška a koncert v kostele sv. Jana, po koncertě posezení s dánským pivem u skautů. Hrozné lezení s horní postele – odklápěný žebřík.
Celkem autobusem z Prahy cca 1010 km
Středa 13.9.
Asi v 8.30 odjezd ze skautské ubytovny, snídaně (švédský stůl) v obchodě s konfekcí, pak odjezd do Jellingu (asi 9 km severozápadně od Vejle). Tam jsou 2 velké mohyly porostlé trávou, mezi nimi kostel z 11. stol. nejstarší v Dánsku, založen se zavedením křesťanství v zemi (t.č. zavřený – uvnitř se opravuje), 2 velké kameny s runami a reliéfy z 10. století, vztyčené kameny z kultovního kruhu. Kolem kostela rozsáhlý nový hřbitov. Na oběd jsme zajeli na jižní břeh fjordu za Vejle – byly bagety plněné salátem co jsme dostali. Louka u fjordu byla plná žampiónů. Od 14 do 15 h jsme byli ve druhém největším dánském městě Arhus. Uprostřed je veliký gotický dóm v němž jsou lavice obrácené ke kazatelně, ne k oltáři. Na severní mys Jutska u Skagen jsme nestihli dojet, místo toho byla krátká zastávka ve městě Hjorring – mají tam krásnou moderní fontánu se sochami. Odtud je to kousek do města Hirtshals kde jsme nastoupili na rychlou loď FS Silvia Ana a vypluli ve 20.30 abychom dorazili do města Kristiansand ve 23 h. Na moři byl silný vítr a krátce po vyplutí mi sebral černou čepici i když byla maximálně naražená. V Kristiansandu jsme šťastně našli vandrerhjem „Tangen“. Přenocování se snídaní v něm stojí cca 180 NOK s vlastním ložním prádlem, ale zaplatili nám to langesundští rotariáni. Nebylo tam kam pověsit šaty, 1 koupelna na celé patro. Celkem autobusem cca 300 km, lodí cca 130 km
Čtvrtek 14.9.
Po snídani autobusem do centra Kristiansandu, procházka po městě a v dómu, koupili jsme „tyttebaer Syltetoy“ (brusinkový kompot), 1 kg za 20 NOK. Pak jsme zajeli k museu kanónů v nedalekém Moviku, ale vstupné 50 NOK všechny odradilo. Z okolních skalek je krásný výhled na celý záliv s Kristiansandem a na širé moře. V lese tam někteří našli spoustu krásných hub. Pak jsme dlouho autobusem bloudili a hledali nejjižnější norský mys Lindesnes. Kraj je tam velmi členitý, skalnatý, většinou zalesněný se spoustou fjordů a jezer. Z majáku výhled na moře a okolní skaliska. Velice silný vítr. Zákopy, podzemní místnosti, dělová stanoviště. Vstupné na mys 30 NOK. Do našeho cíle, města Farsund jsme přijeli v 16 h, uvítal nás pan Buch (?) v námořnickém domě, výborná rybí polévka s kusy lososa a jiné bílé ryby. V 17 hodin nás rozdělili do rodin. V 18 h začala zkouška v aule školy, v 19 h začal koncert. Byl tam pan starosta se zlatým řetězem a president rotariánů s rotariánským znakem na řetězu. Napřed místní sbor zazpíval 5 skladeb, pak jsme asi hodinu zpívali. Po koncertě se šlo v dešti na radnici, kde bylo ve slavnostním sále posezení s pitím všeho druhu (výborné krabicové víno) a s jídlem. Po 22. h se šlo spát. V noci byl děsný vítr a liják.
Celkem autobusem cca 200 km
Pátek 15.9.
Ráno v 8 h báječná snídaně v hotelu, od 9 do 10 h okružní jízda autobusem po Farsundu s průvodkyní. Obnovené mohyly ze 6. století, v dešti a silném větru u moře. Terén je hustě protkaný fjordy a jezírky. V 10.15 h odjezd z Farsundu. Stále pršelo. Cestou zastávka u nákupního střediska. Mražení zákazníků v oddělení sýrů a jogurtů. Příjezd do Langesundu v 18 h. První nás uvítal „admirál“. Rozdělení do rodin.
Celkem autobusem cca 320 km
Sobota 16.9.
Ženy chtěly ráno nakupovat, pak jsme šli k pevnosti nad mořem. Armáda ji opustila a zabetonovala vchody. Ve 12 h sraz v hotelu, ve 13 h jsme zpívali sjezdu rotariánů. Paní Edrun dirigovala 1 naši skladbu - část Sedláka. Pak jsme řádili na koupališti v „Badeparken“. Sjížděli jsme tobogan. V 19 h začalo mecheche ve škole spojené se zpíváním („Ó Mac Donald ten si žil“…, tanečky a jiné legrácky), následoval výborný studený stůl, hlavně báječné slaďoury. Dodali jsme Gambrinus v plechovkách. Zpěv provázel smíšený orchestr: klavír, kytary, pila, saxofon.
Neděle 17.9.
Po zabalení, snídani a výrobě balíčku na cestu v 8.45 sraz se všemi zavazadly a v uniformě u kostela, od 9.30 h koncert sborů KOSELIG a GAUDIUM v kostele. V 1. řadě „admirál“, dále přišli paní Edrun, 2 rotariáni z Farsundu nám přinesli finanční příspěvek 5000 NOK. V 11 h. rozloučení a odjezd. V době od 12.30 do 14 h zastávka v přístavním městečku Risor. Plachetnice, kopie dělového člunu z r. 1815, bílé domečky v uličkách, dělová bašta, děsně chlupatý kocour. Příjezd do Kristiansandu v cca 17.30. Krámy byly zavřené, zašli jsme ke staré pevnosti. Odjezd lodí Christistian IV. (10 podlaží, asi pro 2000 cestujících) v 19.30, příjezd do Hirtshals v cca 0.30. Celkem autobusem cca 200 km, lodí cca 130 km
Pondělí 18.9.
Autobusem z Hirtshals do Prahy. Na parkovišti za Berlínem jsme ohřáli a snědli párky. Fronta před hranicemi, do Prahy jsme přijeli asi v 18 h.
Celkem autobusem cca 1170 km
Celkem jsme ujeli autobusem cca 3200 km plus lodí cca 260 km